Meeli Vaikjärv – ettevõtlusega alustamine ja äriidee testimine
Meeli Vaikjärv on ärikonsultant ja koolitaja. Eelkõige on tema fookuses olnud alustavad ettevõtted. Viimase kaheksa aasta jooksul, millal ta on ärikonsultatsioonidega tegelenud, on ta kokku puutunud üle seitsmesaja äriidee või äriplaaniga.
Meeli Vaikjärv on ärikonsultant ja koolitaja. Eelkõige on tema fookuses olnud alustavad ettevõtted. Viimase kaheksa aasta jooksul, millal ta on ärikonsultatsioonidega tegelenud, on ta kokku puutunud üle seitsmesaja äriidee või äriplaaniga.
Mis on esimesed asjad, mida peaks äri alustamisel siis tegema?
Kõige tähtsam on äriidee „läbikatsumine“. Kui meile tuleb mingi vahva mõte või meil on olemas mingid oskused, kogemused, siis see ei tähenda veel, et teised inimesed sellest samapalju vaimustunud on ehk kas seda toodet või teenust on võimalik ka müüa ja millise hinnaga – kas see tasub meie investeeringu ära. Kui nüüd turgu uurida ja selgub, et tõesti on kliendid olemas, siis järgmine suurem küsimus on et kas on olemas vajalik või kust leida alginvesteeringuks vajalik rahasumma. Ja kõige tähtsam on vaadata peeglisse ja küsida, et kas mina olen see inimene, kes selle äriga hakkama saab, kas ma olen nõus andma 3 tilka verd ettevõtlusaltarile. Hakata ettevõtjaks, see tähendab jagada oma aeg perekonnalt, sõpradelt, hobidelt ümber oma ettevõttele.
Äriidee, nii nagu juba ka sõna viitab, on idee staadiumis, äriplaan on selle idee lahtikirjutamine ja iga äriplaani aspekti läbianalüüsimine. Nii mõnigi kord selgub paberi peal, et seda äri ei tasu ellu viia. Ja see on tegelikult hea tulemus – hoiame hulga aega ja raha kokku.
Seega kokkuvõttes on olulised 3 asja: ärivõimaluse eksisteerimine, algfinantseeringu võimalikkus ja iseenda võimekus ja tahe.
Millal ettevõte registreerida ja miks?
Äriideest toimiva äriplaani „küpsetamine“ võib võtta mitmeid aastaid – olenevalt ärimudelist. Mõnikord tekib tulevasel ettevõtjal impulss, et täna tahaks teha midagi konkreetset ja ta registreerib ära oma ettevõtte ja siis läheb veel tükk aega … Ettevõte registreerimine äriregistris olgu üks viimastest tegevustest – kui kuidagi enam ei saa, on vaja esitada või tasuda esimene arve.
Kui rääkida kasvõi investeeringutest, siis üheks võimaluseks on toetused. Alustavale ettevõttele näiteks starditoetus, mille puhul on oluline, et ettevõte ei tohi äriregistrikande järgi olla vanem kui 12 kuud. Nii võib ettevõtte registreerimine varajases faasis jätta teid ilma võimalusest taodelda oma äriideele starditoetust.
Starditoetust jagab EAS. Töötukassast on võimalik saada ettevõtlusega alustamise toetust. Üheks heaks toetuseks on veel ka innovatsiooniosak, mille kaudu saab näiteks teadusasutustest konsultatsioone võtta.
Nii et oluline on hästi „läbikaalutud“ äriplaan ja ettevõtte registreerimine alles peale seda.
Kas äriplaani koostamise faasis on mõistlik pöörduda ka ekspertide poole konsultatsiooniks?
Jah, kindlasti. Eriti just äriidee faasis, et mõista kas meie idee on teistele huvi pakkuv ja kas kõikidele küsimustele on ikka vastatud.
Selleks on ka tasuta võimalusi. Iga Maakonna juures on Arenduskeskused, kust saab tasuta nõustamist.
On võimalik pöörduda ka Konsultantide Assotsiatsiooni poole, kust leiab konsultandi iga valdkonna tarvis.
Hea äriplaan on see, kui see on nii formuleeritud ja kirja pandud, et kui su vanaema seda loeb, siis ka tema saab aru mida sa teha plaanid, kellele ja miks.