Ettevõtjalugu: Floristi töös kohtad kliente nii rõõmsate kui ka kurbade sündmuste raames

Ettevõtte Floramore omanik, Tanja Lähdeaho, on töötanud floristina juba 40. aastat. Seetõttu on talle antud tegevusala muutused ja väljakutsed eriti tuttavad. Klientidelt positiivse tagasiside saamisest ei saa Tanjal aga kunagi küllalt.

Tanja Lähdeaho karjääri jooksul on lilled olnud algusest peale peaosas. Tanja müüs esimesed kimbud 1980. aasta suvel ja ettevõtjaks hakkas ta juba enne 20-aastaseks saamist. 2008. aastani oli Tanjal lillepood Helsingis Töölös.

Enne Floramore asutamist proovis Porvoost pärit Tanja kätt kindlustuse alal ja seejärel autode alal.

“Proovisin kindlustuse ala, sest tahtsin teada kas võin ka midagi muud teha, kui kauneid lilli müüa. Kindlustuste müümisel hüppasid mu mõtted alati huvitavate autode maailma ja otsustasin 2010. aastal hakata autosid müüma. Tegin seda kuni Floramore asutamiseni.”

Floramore teeb Helsingi pealinna piirkonnas erinevaid lilleseadeid, -kimpe ja -kursuseid ettevõtetele aga ka eraisikutele. Tanja võtab kokku, et nende tegevuseks on lahendada inimeste probleeme lillede abil.

Ettevõttemaailmas vajatakse lilli pidevalt, erinevate sündmuste puhul. Näitena toob Tanja erinevate lilleseadete tegemist messide väljapanekute jaoks. Eraisikute sündmuste puhul võib Floramore lilleseadeid näha pulmades (pilt: Rita Miklan), matustel aga ka muudel sündmustel.

Floristina, on Tanja harjunud kohtuma inimestega nii rõõmsate kui ka kurbade sündmuste puhul. Mis iganes sündmuse põhjuseks ka pole, klientidelt tulnud positiivne tagasiside on alati oodatud ja see teeb alati rõõmu.

“Kui sulle tuleb telefonikõne või sõnum, kus öeldakse, et lilled on sobinud sündmusega ideaalselt, siis olen enda töö üle väga uhke. Positiivset tagasisidet ei ole kunagi liiga palju ja olen alati tänulik kui näen kuidas lilled inimesi positiivselt mõjutavad.”

Lillepoe hooajaline mõju paneb loovuse tööle

Lähdeaho sai floristi tunnistuse juba aastal 2002, kuid tegevusala pidev muutlikkus sunnib Tanjat uut õppima.

“Ma lausa pidin proovima, kuidas mul õnnestub kliente teenindada alal, kus ma müün värskeid tooteid. Toodeid, mis on kõigele lisaks veel ka hooajalised. Olen püüdnud leida kliente ja kliendirühmasid nii, et kaupa jätkuks terveks aastaks.”

Tanja arvab, et nii mõnelegi võib see tunduda veider, et Floramore keskendub nii ettevõtete kui ka eraisikute sündmustele. See on aga pakkunud Floramorele üsna tasast sissetulekut ja vahelduvaid tööpäevi. Kahte samasugust tööpäeva Tanjal ei ole.

Lille alal tegustevate ettevõtete väljakutse on üsna tihti see, et valikus peab olema nii lilli kui ka muid taimi. Tellimuste põhjal suudab Floramore siiski kõik klientide soove täita. Tingimusel, et klient esitab tellimuse võimalikult varakult.

Märtsist alates on Floramorel ka oma lillepood Helsingis. Kliendid saavad tellimusi esitada otse lillepoes. Lisaks on esile pandud valmis kimpe ja lilleseadeid vintage stiilis poes. Töö on vaheldusrikas. See on üks tähtsamaid asju Tanja jaoks.

“Mõtlen seda niipidi, et mida rohkem ma töötan, seda suuremad võimalused on mul oma alal spetsialiseeruda. On suurepärane tunne kui suudan luua kliendi ütluse põhjal midagi sellist, mida klient ei osanud ettegi kujutada.”

Kuigi Tanja on töötanud alal väga pikka aega, ei näe me kire vaibumist. Kirg töö vastu on sama suur kui siis kui ta oma esimese kimpu tegi.

“Kirg on praegu võib-olla veelgi suurem.”

Parimad osad Porvoost ja pealinnast

45-aastase Tanja ellu kuulub palju muudki kui ainult ettevõtlus. Porvoos elavad temaga koos tema pojad (13.a ja 6.a) ning kaks koera, Cara ja Tessa. Üheskoos hoolitseb see nelik selle eest, et kõigil oleks alati jaksu ja, et vaikseid hetki liiga palju ei oleks.

Kui aga peaks mõni rahulikum hetk olema, loeb Tanja raamatut või seab end mõnusalt teleka ette. Aiasaated on tema ühed vaieldamatud lemmikud.

“Olen sõltuvuses inglise aedadest ja salvestan sellega seotud saated nii, et saan neid alati sobival hetkel vaadata.”

Eriti palju rõõmu saab Tanja metsas ja looduse keskel olemisest. Need on hetked, kus ideed ja mõttet võivad vabalt lennata. Tanja kasutab enda töös palju erinevaid looduslikke materjale, seega on maal elamine ideaalne. Kuna Tanja on Helsingis sündinud ja seal ka pikka aega töötanud, igatseb ta mõnikord linnamiljööd ja vanasid kivimaju.

“Kuna minu töö on liikuv, saan ma omavahel ühendada parimad osad nii pealinnast kui ka Porvoo maa-elust.”

Väikeettevõtjal tutvustest puudu ei tule

Paljud arvavad, et väikeettevõtja töö on üksildane, sest pidev töö rabamine ei võimalda sõpradega tihti kokku saada. Tanja ei ole väitega nõus ning arvab, et tema elu on hoopis vastupidine.

“Töö kaudu olen saanud endale suure hulga suurepäraseid kliente ja võimaluse kohata erinevaid inimesi. Mõne kliendiga olen aja jooksul headeks sõpradeks saanud ja koos palju väljakutseid ületanud.”

Üheks suuremaks väljakutseks oli lahutus, mistõttu võttis Tanja lilleärist veidike puhkust. Sellega tahtis ta endale tõestada, et tal on ka muid oskusi. Raske eluperiood õpetas Tanjale palju uusi oskusi ja tekitas uusi sõprussuhteid. Tehes muid töid oli Tanjal aega mõelda selle peale, milline võiks Floramore olla juba enne ettevõtte loomist.

Kuigi Tanja on väikeettevõtjana peamiselt ohjad enda käes hoidnud, vajab ta teatud puhkudel abi ka väljaspoolt. Arvete saatmise poolelt on Isolta Tanjat aidanud juba pikka aega.

“Suur osa klientidest soovib arvet ja Isolta abil saan selle sujuvalt ja kiiresti tehtud. Sama arve põhjaga saan enda kõik soovid täidetud ja saata kliendile sobiva arve. Loen huviga mis uudiseid majandustarkvara maailmas toimub!”

Floramore Oy kodulehe leiad siit ja ka Facebookist ja Instagramist!

https://floramoreflowers.com/

info@floramoreflowers.com

044 5294 249

Floramoren Facebooki leht

Floramore Instagramis