Digitaalturunduse juurest professionaalseks fotograafiks

Kuidas leidis Harri Rauhanummi tee IT ala juurest fotograafist ettevõtjani?

Harri, räägi endast lähemalt.

Olen Harri Rauhanummi, fotograafist ettevõtja Oulust. Õppisin koolis majandust ja põhiainena turundust. Kooli lõpetamise järgselt töötasin kuus aastat digitaalse turunduse alal pilveteenust pakkuvas ettevõttes ja sellel töökohal oli mul palju erinevaid kohustusi.

Harri Rauhanummi

Oot oot. Majandusala asjatundjast fotograaf ei ole just kõige tüüpilisem kombinatsioon. Kuidas see juhtus?

Mitmed inimesed kes on minuga, kui fotograafi kaudu, tutvunud imestavad kui kuulevad, et oman koolitust majandusvaldkonnas ja küsivad: "Kuidas sinust sai fotograaf? Kas sa ei peaks mitte pangas töötama?". Oskused fotograafina arenesid aastate jooksul hobi kaudu ja tasapisi sai sellest mulle amet.

Paljud ei mõtle sellele, aga iseendale tööandjaks olemine vajab äri- ja turundusalaseid teadmisi.

Turundus- ja majandusalal on ettevõtjaks olemisest paremat väljakutset raske leida.

Mis olid põhilised põhjused miks sa fotograafist ettevõtjaks hakkasid?

Armastusest fotograafia vastu ja see, et võin ise vabalt määratleda enda töötamise põhimõtteid. Hobist amet kõlab üsna klišeena. Aga kui järele mõelda, siis kui mitu fotograafi on Soomes, kes pole fotograafiat esmalt hobina harrastanud? Julgen väita, et üsna harva hakkab keegi professionaalseks fotograafiks kui ta pole sellel alal enne kätt proovinud.

Loomulikult on ettevõtjaks olemiseks vaja midagi rohkemat kui vaid huvi selle ala vastu. Kõigist hobifotograafidest ei saa professionaale, kes ennast sellega ära elatavad.

Harri Rauhanummi

Mis on ettevõtluses nii põnevat?

Ettevõtjaks olemine nõuab teatud iseloomuomadusi:

  • peab olema valmis taluma ebakindlaid olukordi,
  • peab oskama enda tööaega planeerida,
  • peab oskama kanda vastutust.

Ettevõtlus sobib minu iseloomuga, seega see ei tundu kohustusena. See, et ma ei tea kes on minu järgmine klient ja milliseid väljakutseid see toob, hoiab minu huvi pidevalt üleval.

Mis sulle enda töö juures kõige rohkem meeldib?

Ettevõtja vabaduse juures motiveerib mind see, et minu tööl on mingi tähendus. Kõige selgemini näeb seda näiteks pulmapiltidest, kuhu on jäädvustatud inimeste kõige tähtsamad ja erilisemad hetked.

Reklaampiltidel on veidike erinev tähendus. Selleks võib olla näiteks see, et need lihtsustavad turundusplaneerija tööd. Väikeettevõtetes võib olla kogu turundustegevus ühe inimese õlgadel ja sellisel juhul võivad meist saada selleks hetkeks nö töökaaslased, kellel on ühine eesmärk.

Harri Rauhanummi

Milliseid väljakutseid oled enda ettevõtja argipäevas suutnud ületada ning soovid, et teised võiksid vältida?

Mul ei ole mingit inspireerivat lugu sellest kuidas käisin ära põhjas ja sealt välja ronisin. Loomulikult kaasneb ettevõtjaks olemisega mitmesuguseid väljakutseid ja peab mõtlema kuidas saada kliente ka järgmiseks kuuks, sest ei ole kindlat kuupalka. Alustasin ettevõtlust siiski põhitöö kõrvalt ja alles pärast paari aastat sai sellst minu põhitöö. Usun, et tänu sellele olen suutnud vältida kõige hullemaid takistusi ja tehtud vead ei ole saanud saatuslikuks.

Võib-olla ainsa näpunäitena võin öelda, et kui sul on kirg millegi vastu siis usalda iseennast. Muud võivad anda nõu või analüüsida sinu äriideed, kuid maailm on pidevas muutuses ja plaane tuleb uuendada. Lõppkokkuvõttes on kõik sinus kinni. Unusta ära mõte "Tahan kõike kohe" ja võta asja rahulikult, samm-sammult. See teekond ei ole pikk, vaid elamus sellest kui teed mida armastad.

Mida sinu ettevõte teeb ja kes on sinu kliendid?

Linnan Juhlakuva on peamiselt keskendunud pulmafotograafiale. Alguses tegin seda põhitöö kõrvalt, sest pulmafotograafiat nädalalõppudeks oli lihtne põhitöö kõrvalt ajagraafikusse mahutada. Kui ettevõtte tegevus tasapisi kasvas ja põhitööks muutus, siis vormistasin end FIE-ks, mille kaudu hakkasin ennast turundama ka fotograafia- ja turundusteenuste pakkujana äriklientidele.

Minu klientideks on siis nii eraisikud kui ka ärikliendid. Mõnikord on juhtunud, et olen pildistanud klienti tema pulmas ja seejärel on ta tellinud mind enda töökohale reklaampilte pildistama. Lõppkokkuvõttes on äriklientideks ju samuti inimesed. Sellepärast on ülioluline pakkuda igal võimalusel parimat teenust.

Antud ala ja tehnika arenguga on minu tööle lisandunud ka videotoodang. Seda poolt arendan lähiajal kindlasti veelgi.

Harri Rauhanummi

Kuidas on Isolta sind sinu ettevõtjategevuses aidanud?

Olen kasutanud Isoltat juba mitmeid aastaid. Alates juba ajast, kui tegin seda veel põhitöö kõrvalt. Isolta arvete saatmise keskkond on aastate jooksul pidevalt arenenud.

Alguses oli Isolta teenust võimalik vaid enda arvutisse alla laadida aga praeguseks on võimalik luua arveid ükskõik millise vahendi abil ja hoolimata sellest kus maailmanurgas oled. Tundub, et Isolta teenus on arenenud ettevõtja soove arvesse võttes ja seetõttu mul ei tulnud isegi kordagi pähe seda millegi muu vastu vahetada. Teenuse abil saan saata arveid postiga, e-postiga ja ka e-arvena.

Öeldakse, et arvete saatmine on ainus tasuv äritegevus. Pean aga tunnistama, et töötades loova ala ettevõtjana ei ole arvete saatmine minule just kõige meelsam tegevus. Siiski on mulle tähtis, et uute kontaktide lisamine ja arvete loomine ning saatmine oleks lihtne ja kiire.

Suur tänu intervjuu eest, Harri!

Kui sinu ettevõttel või sul endal peaks tekkima vajadus professionaalse fotograafi järele, siis võta Harriga ühendust!

Harri Rauhanummi
harri@linnanjuhlakuva.fi
040 525 6261

Harri tehtud töid võid käia uudistamas nendelt lehekülgedelt:

Linnan Juhlakuva

Fotograafiateenus äriklientidele Harri Rauhanummi

Võta kasutusele tasuta arvete esitamise programm

Isolta arvete saatmise teenus

Halda enda müüki ja kliente tasuta, Isolta Arved arvete koostamise tarkvara abil. Maksa alles siis, kui arvete määr kasvab.

Alusta arvete saatmist kohe või Loe lisaks