Esimese töötaja palkamine

Kulut

Artikkel on kirjutatud koostöös Accountor Go-ga.

Kui palju maksab töötaja palkamine ettevõtjale?

Kassaaparaat kiliseb, tellimusi tuleb ustest-akendest ja kalendrisse on märkitud rohkem tööd kui ise teha jõuaksid?

See on kui iga ettevõtja unelm, aga tekib ka küsimus: "Kas vajan abikäsi?"

Mitte kõik ettevõtjad ei soovi välisabi. Töökoormuse kasvades otsivad osa ettevõtjatest abi näiteks tööjõurendi firmadest, vastavaid teenuseid pakkuvatest firmadest või palgates hetkeliselt FIE.

Ettevõtja mätta otsast vaadatuna on see lihtne lahendus - maksa arve ja asi korras. Bürokraatiale kuluv aeg on minimaalne.

Kui aga vajadus abikäte järele on püsiv, on esimese töötaja palkamine võimalus mida nii mõnigi ettevõtja kaalub. See on aga ettevõtjale suur hingeline ja rahaline pingutus, sest tööandjaks olemine toob endaga kaasa suure vastutuse.

Õnnestunud esimese töötaja palkamine võib olla ettevõtte kasvu algus, kuid kui kõik valesti läheb võib ees oodata kivine tee.

Kui palju kulusid tekib esimese töötaja palkamisel?

Üks suurim majanduslik küsimus esimese töötaja palkamisel on töötajast tulenevad kulutused ja palkamise kasumlikkus.

Kui ühele töötajale makstakse näiteks 1000 eurot brutopalka kuus, siis sellele lisaks peab tööandja tasuma ka näiteks kohustuslikku sotsiaalmaksu, tööandja kindlustusmaksu ning töötaja brutopalgast makstakse veel tulumaks, pensionikindlustusmaks ja töötaja kindlustusmaks.

Nendele lisaks peab tööandja leidma raha ka iga-aastase puhkuse ja vabade päevadega seotud kulutuste jaoks. Kulusid tekib ka töötaja leidmisprotsessis, koolitamisel ja palkamisega seotud riietuse-, töövahendite- või administratiivkulutustega.

Rusikareegel on korrutada töötaja palk 1,5-ga tõeliste kulude selgitamiseks. Sellisel juhul on näiteks 1000 eurose brutopalga tõelised kulud tööandjale 1500 eurot.

Kulut

Töötajaga seotud kulutused erinevad ka erinevate tegevusalade puhul, võttes arvesse kollektiivlepinguid ja ka haiguspäevade määra.

Tegelikkuses võivad kulud olla veelgi suuremad kui 1,5 kordsed. Eelarve koostamisel tasub üllatusteks valmis olla - kulutuste arvutamine minimaalsetena on kui iseenda jalga tulistamine.

Ettevõtjat puudutavate maksude kohta leiad infot Maksu- ja Tolliameti koduleheküljelt. Palgakalkulaatori leheküljelt saad ka kohe välja arvutada kui palju maksukulusid sulle, ettevõtjana, tuleks.

Kui palju peaks uus töötaja ettevõttele tulu tootma?

Esimese töötaja palkamise peale mõeldes on oluline arvutada kõik reaalsed kulud ja tulud ning mõelda läbi, kas töötajale on pakkuda piisavalt tööd või kui palju töötaja peaks ettevõttele tulu tootma.

Kui töötaja palkamisest tingitud kulud on eelnevalt manitud 1500 eurot, siis peaks töötaja vähemalt selle summa võrra müügitulu ettevõttele teenima, et ettevõtte jääks kasumisse.

Kui palju lisamüüki see siis vajaks ühes kuus? Vastus sõltub ettevõtte müügimarginaalist, mis võib suuresti erineda, sõltudes ettevõtte tegevusalast.

Müügimarginaal annab teada kui suurt osa kasumist saab kasutada muudeks kuludeks pärast seda, kui toodete hankimis- või valmistuskulud on maha arvestatud.

Toodete müügi puhul on brutokasumit lihtne arvutada, lahutades toodete müügihinnast nende sisseostuhinna. Teenuste müügi puhul ei ole kõik nii lihtne.

Kujutame ette, et ettevõtte müügimarginaaliks on näiteks 60%. Sellisel peaks teenima, 1500 eurose brutokasumi saavutamiseks, 2500 eurot kuus. Kui lisame sellele 2500 eurole veel käibemaksu 20%, tuleb lõppsummaks 3000 eurot.

Seega kui müügimarginaaliks on 60%, peaks ettevõte tegema igakuiselt 3000 euro eest lisamüüki, et tagada töölise 1000 eurone brutopalk. Kuna iga ettevõtte eesmärk on kasumit teenida, siis peaks see summa olema tegelikkuses veelgi suurem.

Uusi tyontekija

Pane tähele, et välja toodud numbrid on ainult näited ning võivad reaalsuses erineda ettevõtte tegevusala ja sellega seotud müügimarginaali poolest.

Küsimus ei ole ka ainult rahas. Töötaja palkamisel on ka alati inimlik pool. Kui inimsuhted ei toimi võib töö tegemine kiiresti muutuda raskeks, isegi siis kui kasum ainult suureneb.

Sellele lisaks kulub, enne töösuhte algust ja selle päris alguses, palju ettevõtja aega (ehk raha) töötaja palkamisega seotud rutiinidele. Sellised rutiinid on muu hulgas näiteks töötaja kindlustuste ja töötervishoiu korraldamine, töölepingu vormistamine ja lepingutingimuste seaduspärasuste väljaselgitamine. Kõik need viivad ettevõtjalt üllatavalt palju tööaega.

Töötaja palkamine annab ka võimalusi

Nagu antud artiklist tõdesime, siis esimese töötaja palkamine ei ole kindlasti riskivaba. Sellest hoolimata leidub palju julgeid ettevõtjaid, kes on selle sammu teinud - enda ettevõtte kasvu nimel. Võimalikke ohte ollakse valmis ületama, sest töötaja palkamine annab võimalusi nagu näiteks:

  • ettevõtte kasv,
  • ettevõtte väärtuse suurenemine,
  • töökoormuse ja vastutuse jagamine.

Renditud töölisega võrreldes võib ettevõtte oma töötaja olla motiveeritum ja lojaalsem. Sellise inimesega sujub ettevõtte arendamine tõenäoliselt ka paremini.

Töötaja palkamisele mõeldes on soovituslik arutada seda ka teiste ettevõtjatega ning kindlasti ka enda raamatupidajaga. Neile on olukord tuttav ja raamatupidaja oskab lisaks küsimustele vastamisele välja tuua ka aspekte, mille peale ettevõtja ei pruugi ise tulla.

Võta kasutusele tasuta arvete esitamise programm

Isolta arvete saatmise teenus

Halda enda müüki ja kliente tasuta, Isolta Arved arvete koostamise tarkvara abil. Maksa alles siis, kui arvete määr kasvab.

Alusta arvete saatmist kohe või Loe lisaks